A mezőgazdaság folyamatosan fejlődik, és az új technológiák alkalmazása egyre fontosabbá válik a hatékonyság és a fenntarthatóság szempontjából. A drónok az utóbbi években robbanásszerűen terjedtek el a mezőgazdaságban, és jelentős változásokat hoztak a növényvédelem területén. Időközben megjelent az igény a szektorban dolgozó drónpilótákra is.
A drónok előnyei közé tartozik például, hogy precíziós permetezést tesznek lehetővé, amivel csökkenthető a felhasznált növényvédő szerek mennyisége, minimalizálva a környezetre gyakorolt negatív hatásokat. Nehezen megközelíthető területeken is hatékonyan alkalmazhatók, így a gazdák a teljes termőterületet optimálisan kezelhetik.
A növényvédelmi drónpilóták iránti kereslet folyamatosan növekszik. A dróntechnológia fejlődésével egyre összetettebb feladatok ellátására van szükség, ami magasan képzett szakembereket igényel. A drónpilóta szakma nemcsak izgalmas, hanem piacképes karrierlehetőséget is kínál.
A mezőgazdasági drónpilóta szakképesítés megszerzéséhez Magyarországon egy speciális képzési rendszeren kell végigmenni. Az alap drónpilóta vizsga (A1/A3) online is letehető, és viszonylag könnyen megszerezhető. Ezt követi az A2 kompetenciatanúsítvány, amely már mélyebb technikai ismereteket igényel. A növényvédelmi drónpilóta képzésre csak az A2 vizsga megléte után lehet jelentkezni. A képzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által akkreditált intézmények biztosítják.
A képzés elméleti és gyakorlati részből áll, és a sikeres vizsgát követően a pilóták bekerülnek a Nébih növényvédelmi drónpilóta nyilvántartásába.
A drónok térnyerése a mezőgazdaságban várhatóan tovább fog folytatódni, így a drónpilóták szerepe egyre fontosabbá válik. Azok a gazdák, akik dróntechnológiát alkalmaznak, jelentős versenyelőnyre tehetnek szert, már pályázhatnak is ilyen gépekre, és hozzájárulhatnak a fenntarthatóbb mezőgazdaság megteremtéséhez.